تحقیق اخلاق و تربیت اسلامی

تحقیق اخلاق و تربیت اسلامی

دسته بندی:

قیمت: 5000 تومان

تعداد نمایش: 760 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 9 نوامبر 2017

به روز رسانی در: 14 ژانویه 2018

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

اخلاق و تربیت اسلامی

اخلاق ریشه در وجدان انسان دارد، این سخن هم راست است، هم راست نیست. راست است به این معنی که واقعاً قلب انسان اینها را به او الهام می کند. اما راست نیست به این معنی که انسان خیال بکند وجدان حسی است مستقل از حس خداشناسی،‌ و کارش این است که برای ما تکلیف معین می‌کند، بدون اینکه مکلفی را به ما شناسانده باشد. ملکف هم خودش است، خودش مستقلاً‌ برای ما تکلیف معین می‌‌کند،‌ و ما باید تکلیف او را بشناسیم.

‏در مفردات راغب آمده است: خُلق به معناى قوا و سجایا و صفات درونى است که با چشم دل دیده مى شود.(1) بنابراین مى توان گفت: اخلاق مجموعه صفات روحى و باطنى انسان است. ابن مسکویه مى گوید: “خلق همان حالت نفسانى است که انسان را به انجام کارهایى دعوت مى کند بى آن که نیاز به تفکر و اندیشه داشته باشد،(2) و آن بر دو قسم است:

1‌‌- قسمى از آن طبیعى و به اصل مزاج آدمى بستگى دارد مانند کسى که از کوچک ترین ناملایمى خشمگین مى شود و یا مى خندد و یا افسرده مى شود.

2‌‌- قسم دیگر ناشى از عادت و تمرین است و چه بسا در آغاز از روى فکر ناشى و مى شده ولى بر اثر تکرار رفته رفته به شکل ملکه و خُلق و خوى ثابت در مى آید، آن گاه بدون فکر و محاسبه عمل مى کند”.(3)