تحقیق درباره آنغوزه

تحقیق درباره آنغوزه

نوع فایل: doc

تعداد صفحات: 70

دسته بندی: -

قیمت: 5000 تومان

تعداد نمایش: 41 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 30 شهریور 1397

به روز رسانی در: 30 شهریور 1397

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید
تحقیق درباره آنغوزه
امتیاز این پست

1. آنغوزه Ferula Assa-foetidalo

خواص درمانی:
آنغوزه دارای اثر ضد تشنج ،قاعده آور و ضد کرم است در رفع بیماری های منشاءعصبی دستگاه تنفسی ،اسپاسم حنجره و دستگاه هضم ،آسم و رفع یبوست افراد مسن به کار می رود از نظر دفع کرم بر روی بعضی از انواع آنها مانند کرمک و لومبریک ها اثر دارد به علاوه در دفع کرم در Beonchite vermineuse و دوو کبدی (Douve…) اثر قاطع ظاهر می سازد از آنغوزه در دامپزشکی استفاده بسیار به عمل می آید.
صور دارویی: انغوزه به علت بوی ناپسندی که دارد همیشه به صورت حب (حب های 20/0 گرمی به تعداد 2 تا 5 در روز) مصرف می شود . مقدار مصرف گرد آن 5/0 تا 2 گرم در روز است . عصاره الکلی یا اتره آن به مقدار 1 تا 4 گرم به کار می رود در کد کس 1937،مصرف آن حذف شده است محلول 2 تا 5 گرم آن غالبه همراه با والدین به صورت تنقیه به کار می رود .
محل رویش:خراسان،بلوچستان،نواحی مختلف جنوب ایران :کرمان :خبیس.لار:65 کیلومتری جهرم.از گونه های دیگر Ferula نظیرF.foetida Regel. و F.alliacea Boiss. و غیره نیز آنغوزه گرفته می شود.
در بعضی کتب علمی چنین آمده است که نوع تجارتی آنغوزه ایران اصولا از دو گیاه اخیر به دست می آید و به بازار های داروئی عرضه می شود.
محل رویش گونه اول از دو گیاه اخیر در منطقه وسیعی از بلوچستان ، خراسان:سبزوار،شاهرود- بسطام ،میامی، بین دامغان و سبزوار و محل رویش گونه دوم در بعضی از نواحی خراسان:نیشابور ،مشهد،کرمان:بین خبیس ،و کرمان.مرکز ایران:یزد:بین جندق و یزد است.
Ferula persica willd.
نام های صمغی گیاه به شرح زیر است :
فرانسه:Gomme seraphique , Sagapenum
ایتالیایی:Serapino, sagapeno
آلمانی:Sagapen, gummi
عربی:سکنبینج (sakbinag)
گیاهی علفی ،پایا به ارتفاع یک تا دو متر و دارای ساقه ضخیم ،استوانه ای ،شیاردار و برگهایی بزرگ ،با بریدگی های عمیق و منقسم به قطعاتی با تقسیمات نوک تیز و دندانه دار است . گلهایی به رنگ زرد و مجتمع به صورت گل آذین چتر مرکب در قسمت های انتهائی ساقه دارد.از اختصاصات گل آذین چتر مرکب آن این است که اولا چتر های اصلی آن پایه های زیاد به تعداد 12 تا 20 دارد و ثانیا گلهای مرکز گل آذین آن از نوع نر – ماده اند در حالی که اشعه کناری گل آذین منتهی به گلهائی به صورت خنثی یا زرد می شود.پایه های واقع در وسط گل آذین ها نیز به علت کوتاه بودن عاری از دمگل به نظر می رسند .میوه ان بیضوی و به ابعاد 5 در 8 میلیمتر است.
گم رزین حاصل از این گیاه ،ساگاپنوم (sagapenum) نام دارد و مانند آنغوزه به دو صورت اشکی و توده ای حجیم است . نوع اشکی آن نادر ولی نوع دیگر فراوان است.
ساگاپنوم رنگ مایل به شبز و حالت نرم و نیمه شفاف دارد. بوی آن قوی و شبیه بوی سیر و طعم آن تلخ و ناپسند است . اختلاف این گم رزین با انغوزه یکی در آن است که اگر مجاورت هوا و نور قرار گیرد ،رنگ قرمز حاصل نمی کند دیگر آن که اگر در مقابل شعله چراغ قرار گیرد،مشتعل گردیده با دود زیاد می سوزد.
اسانس این گم رزین رنگ زرد روشن و حالت بسیار سیال دارد . از آب خیلی سبک تر و دارای بوی سیر قوی است . طعم تلخ دارد.
سکبینج (ساگاپنوم)دارای خواصی مشابه آنغوزه و باریجه است.

پاسخ دهید